Browse our videos! Here you can find recordings from our events, including the European Remembrance Symposia and Genealogies of Memory conferences, video summaries of our educational youth projects, as well as Hi-story lessons animations for teachers and pupils.

To Understand Memory: Between Academic and Literary Writing | February

language: Polish
subtitles:
duration: 1:44:36

W osobistym reportażu “Wymyślone miasto Lwów” Ziemowit Szczerek opisuje miasto dobrze znane, ale zarazem tajemnicze, zmieniające się i wielowymiarowe. Trudna historia – i teraźniejszość – Lwowa jest punktem wyjścia do rozmowy o tożsamości miasta i tożsamości jego mieszkańców.

W nagradzanej pracy „Muzea-preteksty...” Łukasz Bukowiecki bada Warszawę i to, co mogło w niej być. Zabiera nas na spacer śladami nieistniejących muzeów i opowiada o przeszłości Warszawy z punktu widzenia budynków, które unaoczniają przeżycia miasta.

Szczerek i Bukowiecki skupiają się na miejscach na wpół legendarnych, (nie)istniejących i (nie)przekształconych w kontekście wielowarstwowego dziedzictwa: od dawnej historii polskiej czy rosyjskiej, przez II wojnę światową i komunizm, po czasy współczesne. Jak pamięć i niepamięć miasta jawią się w narracji reporterskiej, a jak opisują je narzędzia pojęciowe wypracowane przez studia kulturowe? Jak te dwa gatunki przenikają się nawzajem i dlaczego właśnie miasto to wdzięczny temat do takiego transdyscyplinarnego spotkania?

Wystąpili:

Ziemowit Szczerek, "Wymyślone miasto Lwów"

Dr. Łukasz Bukowiecki, "Muzea-preteksty. Niezrealizowane przedsięwzięcia muzealne wobec negatywnego dziedzictwa w Warszawie"

Prowadzenie: Małgorzata Pakier

language: Polish
subtitles:
duration: 1:44:36